|
|
Sunday, March 17, 2024
|
Shelley Mello Reelected as CEA President
|
Heidi Mello has been Re-Elected as the President of the Caribbean Equestrian Association (CEA). For the second year running Mello received all seven votes for the position.
The Caribbean Equestrian Association (CEA) currently has six member nations from the English-speaking Caribbean, consisting of: Antigua and Barbuda, Barbados, Bermuda, Cayman Islands, Jamaica and Trinidad and Tobago, while Haiti is also a member, and it hosts two primary competitions, the CEA Caribbean Dressage Challenge and the CEA Regional Jumping Challenge.
Mello is joined on the 2024/25 Executive Committee by Cathy Ramsingh-Pierre from the Bahamas, the Treasurer is Heidi Lalor from Jamaica, and the Secretary is Eve van den Bol from Cayman Islands.
|
|
Thursday, March 14, 2024
|
Terceira Begins Peelbergen Pro Tour XXL
|
Jillian Terceira began competing in the Peelbergen Pro Tour XXL International Horse Jumping event in The Netherlands
On Day One, Terceira competes in One Class.
Terceira riding Lucy finished 60th in the 1.10m Two Phases Special Class, the pair clocked a time of 40.42, but they had 3 Penalty Fault Points in the First Phase, and then they had a Clear Round Second Phase time of 37.96.
|
|
Monday, March 11, 2024
|
Bermuda Harness Racing Champions of Champions
|
The 2024 Harness Pony Racing Champions of Champions event was held at the National Equestrian Center on Vesey Street.
Final Standings for the Champion of Champions saw, Special Gold clock the fastest time of 1:02 flat, to record a combined time of 4:12&0, Double Time was second with a combined time of 4:16&0, finishing third was Rockeyed Optimist who clocked 4:16&1.
SomeGoldSomeWhere was fourth clocking a time of 4:16&4, fifth place went to Gold-N-Glory clocking 4:21&4, and finishing in sixth was War Machine who scratched in the 4th Heat due to injury, the pony was in 1st place.
A separate sponsored Timebar Class was 1:06/0 - 1:07/4 sponsored by Sports R Us which also combined times from 4 heats over the 4 days.
Finishing first was Smart Machine with a time of 4:23&3, second place went to Inwood's Realist who had a time of 4:27&0, Itsallaboutme was third clocking 4:27&1.
There was a tie between 4th and 5th which was decided by fastest time run over the four heats, so fourth place went to Kool The Fire with a combined time of 4:30&4, and Reel Desire finished in fifth place with a time of 4:30&4.
|
|
Sunday, March 10, 2024
|
Bermuda Dressage Group Hosted Show at Vesey Street
|
The Bermuda Dressage Group hosted a show at the National Equestrian Center on Vesey Street under the watchful eye of Canadian Dressage Judge, Janet Konyer.
Daisy Cooper riding Storm Watch won the Intro Test A Class with a score of 63.75%, the same pair would win the Intro Test B Class, this time with a score of 64.06%.
Sophie Greenway won the Intro Test C Class with a score of 64.75 riding Game Changer, Gemma Carreiro and CM Gunsmoke found themselves in the winner’s circle claiming the Training 1 Class.
Peter White riding Causing Chaos won the Training 2 Class, with 66.38%, while Nina Wehmeyer won the Training 3 Class with a score of 66.08% riding Game Changer.
The First 1 Class was won by Alejandra Tafur riding Edelweidd with a score of 69.63%, the same pair won the First 2 Class, this time recording a score of 65.91.
Kirista Rabain riding Delta’s Roulette won the First 3 Class with 65.14%, Vee McKey and Finest Hit won the Second 1 Class with 65.%, and the same pair would win the Second 2 Class with a score of 64.74%.
|
|
Saturday, March 02, 2024
|
Bermuda's FEI Jumping Challenge Round Two
|
Round 2 of the 2024 FEI Jumping World Challenge was held at the National Equestrian Center.
In the 1.20 – 1.30m Category A Division, JayLynn Hines riding Toto D’ysenbeeck Z finished first with a time of 68.97, but they had a combined 23 Penalty Fault Points.
Tyler James and Cruise Control won the 1.10 – 1.20m Category B Division clocking 56.66, but they had 8 Penalty Fault Points, unfortunately, McKeisha Smith, and Da Vinci were Eliminated.
The 1.00-1.10m Category C Division winner came down to time, Abby Bardgett and Up, Up & Away clocked a Clear Round time of 53.84, while Michael Rodrigues and Rambo finished second with a Clear Round time of 64.83.
Courtney Bromby and Worth the Wait finished third, they clocked a time of 53.58, but they had 4 Penalty Fault Points, Sierra Wolffe and Farsi Forza was 4th clocking 66.11, but they had 20 Penalty Fault Points, and Alex Martin and Hornelli were Eliminated.
|
|
|
|