Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Squash

Home
Squash Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Squash
Thursday, October 17, 2019
RUBiS Graded Squash Tournament 2019 Day Three

IslandStats.com
It was a Marathon night for most as the RUBiS Graded Squash Tournament 2019 continued inside the Bermuda Squash Racquets Association Club in Devonshire.

A total of eleven games over the four Divisions went five games before a winner was decided and several other matches needed four games to find a winner.

Tournament favorite Micah Franklin cruised to victory in his third match defeating Anthony Fellows in straight games 11-4, 11-6, 11-2.

Two matches in the A Division went five games as Romar Douglas defeated Malcolm Woodley 10-12, 11-7, 12-10, 10-12, 11-4 and Eugene Bothello defeated Peter Cooper 10-12, 11-6, 4-11, 11-3, 11-5.

Two of the B Division matches that went five games included Kyle Thompson defeating Graham Moss 11-8, 8-11, 11-7, 4-11, 12-10 and Spencer Moss defeating Graeme Henderson 11-8, 11-8, 5-11, 10-12, 11-6.


A Division

10 11 12 10 11 Romar Douglas
defeated
12 07 10 12 04 Malcolm Woodley

11 13 11 Mark James defeated
01 11 07 Nick Leach

11 11 11 Elijah Simmons defeated
09 06 04 Jordache Rawson

10 11 04 11 11 Eugene Bothello defeated
12 06 11 03 05 Peter Cooper

11 11 11 Anaya Smith defeated
00 08 07 Korin Knights

11 12 11 Melina Turk defeated
08 10 04 Piers Carr

11 11 11 Micah Franklin defeated
04 06 02 Anthony Fellows

11 11 11 Kristian Muldoon defeated
09 08 03 Stephen Smith

B Division

11 11 06 11 Greg Fitzgerald
defeated
09 08 11 05 John Stout

11 08 11 04 12 Kyle Thompson defeated
08 11 07 11 10 Graham Moss

11 11 05 10 11 Spencer Moss defeated
08 08 11 12 06 Graeme Henderson

10 11 12 13 Shane McDonnell defeated
12 05 10 11 Leith Raw

11 11 11 Susie Howells defeated
05 05 04 Juliette Ferrari Mccomb

11 11 11 Phil Barnes defeated
08 07 06 Adam Hawley

11 12 08 11 Arun Kikkeri defeated
04 10 11 08 Alex Southern

11 06 10 11 11 Colin Alexander defeated
07 11 12 06 03 Daniele Bortoli

C Division

11 11 11 Henrik Knudsen
defeated
01 02 07 Mark Zuill

11 05 11 07 11 Meagan Jackson defeated
09 11 07 11 06 Ian Fox

11 11 14 Izzy White defeated
08 02 12 Jason Savoury

11 07 10 11 14 Joann Bielby defeated
08 11 12 04 12 Keiran Murphy

11 11 11 Alex Furtado defeated
07 03 08 Denise Kyme

11 02 11 06 11 Jamie Ball defeated
05 11 09 11 09 Ricky Spence

D Division

11 11 11 Tim Fox
defeated
02 00 06 Jenny Faries

08 11 11 04 11 Ethan Rosorea defeated
11 09 09 11 09 Canty Corbin

09 11 11 06 11 Hailey Moss defeated
11 08 04 11 08 Shannon Rose Robinson

11 11 11 Hart Freedman defeated
09 08 07 Darcy McLean

05 11 09 11 11 Paul West defeated
11 07 11 08 08 Andrew Cox

 
 
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com