Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Youth Soccer

Home
Youth Soccer Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Youth Soccer
Friday, January 25, 2019
BSSF All-Star Football Teams Announced

IslandStats.com
Football takes center stage on Saturday for the Bermuda School Sports Federation’s All-Star Football matches.


Bragging rights will be on the line in six different matches starting at 11:00am with the Primary School Girls match.

The West were comfortable winners last year after claiming a 4-1 victory over the East.

Primary School Girls – 11:00am

WEST ALL STARS


Ayshalay Simons, Karis Brooks, Marleigh Howes (Warwick Academy)
Sanoy Trott, Sioma Rudo, Jayla Peets Butterfield (West Pembroke)
Avani Patton, Asha Dunleavy, Brooke Castree (Saltus Grammar School)
Isabel Welch, Skye Lewis, Cristina Mangson (BHS)
Calae Young Gibbons (Gilbert Institute)
Kenya Robinson (West End Primary)
Sivanna Dillas (Paget Primary)

EAST ALL STARS

Eva Tuzo (St. George’s Prep.)
Amira El KArfa, Jashay Trott, Hailey Trott, Jaya Dillas (Harrington Sound)
Jahziah Wade (Prospect Primary)
Sherne McQueen (Northlands Primary)
Keyandae Lightbourne, Tori Hayward (Elliot Primary)
Aaliyah Haffer, Destiny Greaves, Somers Stevenson (Somersfield Academy)
Taya Rodrigues (Mount Saint Agnes)

The West look to retake the Primary School Boy’s title after the East won last year’s match in penalty shootout after the match ended in a low scoring 1-1 draw.

Primary School Boy’s – 12:30pm

WEST TEAM:


Jayshun Headlam, Kimani Davis, Dakayo Leverock (west Pembroke)
Xenai Williams-Savery, Luke Horan, Ralph Scott (Warwick Academy)
Feidhlim Carr, Tyler Coleman, Ramsay Soutter (Saltus Grammar)
Dakari Smith-Davis, Jahneel Maria, Syhon Goater (Paget Primary)
Harlem Bean-Fox (Purvis Primary)
Leziyae Jones-Smith (Heron Bay Primary)
Patrick Dill (Somerset Primary)
Khy Bean (West End Primary)
Blayz Borgesson Logan Jiminez (Gilbert Institute)

EAST TEAM:

Dae-Jon Smith, Cody Hinds (Northlands Primary)
Matthew Troake, Sami Carolo, Masaki Kitade (Somersfield Academy)
Kydan Browne, Tiago Correia (Mount Saint Agnes)
Zaki Gibbons (East End Primary)
Jai Simmons (Prospect Primary)
Demiyaz Trott, Rudell Pitcher jr. , Azende Trott –Smith (St. George’s Prep.)
Xani Allen (Francis Patton)
Cavin White, Kennahz Fray (Harrington Sound)
Knaledge Hartford (Victor Scott)
Daezi Harvey (Elliot Primary)
Kyah Blyden (St. David’s Primary)

The Middle School Girls will play under a different format. All players trained together and were then split into two equal teams to ensure a well-balanced match.

Middle School Girls – 2:00pm

BLUE TEAM:


Zorena Anderson, Ella Younie – Bermuda High School
Kxiyae Gibbons - Dellwood Middle School
Sydney Fischer – Saltus Grammar School
Gihle Dailey, Vanessa Daley – Sandys Secondary Middle school
Keidel Astwood, Deazhae Hill, Shirlae Taylor – T.N.Tatem Middle School
Adriana Argent, Ashely DaSilva, Asia-Leigh Hollis, Layla Perry Burrows – Warwick Academy
Kenshae Richardson, Jahni Simmons, Daniell Simons – Whitney Institute Middle School

RED TEAM:

Paisley Garside, Camryn Lines – Bermuda High School
Airez Gilbert-Simons, Azari Easton – Dellwood Middle School
Ramaih Brangman, Lauren Cardwell, Samantha Davies – Saltus Grammar School
Amaya Derosa, , A’Maya Harvey, Azra Shakir – Sandys Secondary Middle School
Katherine Bean, Anaya Zuill Wade – T.N.Tatem Middle School
Samara Darrell – Warwick Academy
Christia Lugo-Elibox, Amarley Raynor, Jahde Simmons – Whitney Institute Middle School
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com