Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Youth Soccer

Home
Youth Soccer Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Youth Soccer
Thursday, January 19, 2017
West Win Two of Three BSSF All-Star Matches

Katherine Bean Rosario All Smiles
IslandStats.com
Primary School Girls

West 7 East 1


West MVP Katherine Bean Rosario from West End was on fire as she scored 4 goals to lead them to a 7 - 1 win over the East. Samara Darrell from Warwick Academy added 2 goals and Ramiah Brangman also from West End scored once for the West, while Thea Teglegaard from Saltus Grammar scored the lone goal for the East. Goalkeeper Caitlyn Coleman from Saltus was voted the MVP for East.

Middle School Girls

West 8 East 3


T. N Tatem Middle School speedster Za'Kayza Parsons was named the West All-Star MVP after she scored 3 goals in her team's 8 - 3 win over the East. Emily Hartwig from the Saltus Grammar School chipped in with 2 goals, while Adia Gibbons and Danni Watson from T.N.Tatem and Selah Tuzo from Saltus Grammar School all added a goal each, the East got single strikes from Bermuda High School MVP Katelyn Madeiros, Christianna Warren from Mount Saint Agnes and Taja Williams from Bermuda High School.

Primary School Boys

East 5 West 4


Although the temperature at the National Sports Center was almost unbearable the Primary School All-Star match proved to be very hot with the East edging the West 5 - 4. The East got two goals from Francis Patton MVP Jutorre Burgess, while Jannis Roberts from St. George's Prep., Zano Tucker from Northlands and Gianni Burgess from Francis Patton all added a goal each for the East. The West got two goals from Sachiel Ming from Saltus Grammar School, while Enrique Mendes from Somerset Primary and Enoch Joseph from the Paget Primary both added a goal each. Bakari Furbert from Saltus Grammar School was named the West MVP.


 
 
Thursday, January 19, 2017
More BSSF All-Star Teams Announced

IslandStats.com
The Bermuda School Sports Federation All Star matches continue on Friday January 20th with the Middle School Boys, Senior School Girls and School School Boys Football matches at the National Sports Center North Fields.

Friday will start at 4:00pm with the Middle School boys. The senior school girls will battle each other at 5:45pm and the Senior Boys will end the two days of matches at 7:30pm.

Overseas coaches from various schools have flown in to watch the games in the hope of finding talented players to bolster their programmes.

Chris Parsons from NCAA division III school Thomas College is no stranger to our shores. His current squad boasts eight local players. Jason O’Keefe is the other university coach attending. O’Keefe is the current head coach of Appalachian State in Division I

Owen Finberg from South Kent and Rusty Scarborough and Joe Walejko from IMG Academy in Florida will also be here for the matches.

MIDDLE SCHOOL BOYS

EAST TEAM: COACH VERNON LAMBE


Coleridge Fubler Jr., Nathan Furbert, Noldre Brown, Oni Smith, Deandre’Warner, Antony Smith, Allan Martin (whitney Institute Middle School)
Ari Cannonier, Tyrone Burgess, Kirk Stevens (Clearwater Middle School)
Kendin Basden, Alessio Dane-Pinardi, Jervay Laws, Matthew Elliott (Somersfield Academy)
Jahdae’ Broadbelt, Da-Neko Hardy (Dellwood Middle School)
Owen Botelho (Mount Saint Agnes Academy)

WEST TEAM: COACH JOHN BARRY NUSUM

Matthew Moreno, Caleb Mcdowall, Christen Lugo-Elibox, Ywionne Darrell, Vishan Patton (Saltus Grammar School)
Stefan Simmons, Marco Basden, Joshua Joseph, Zaire Weller (T.N.Tatem Middle School)
Jazir Warner, DeAndre Todd, Jamar Stovell, Jude Snelling (Warwick Academy)
Dylan Arruda, Kymani McNeil, Sijay Samuels, T’Syi Showers (Sandys Secondary Middle School)

SENIOR GIRLS

EAST TEAM: COACH ANTOINE AUGUSTUS


Micah Pond, Taznae Fubler, Symira Lowe-Darrell, Druw Bascome, Trinae Edwards, Jade Stewart, Ka’Ri Richards, Teyah Lindo (CedarBridge Academy)
Zakiyah Durham, Jordan Davies, Lauren Garvin, Alli Garvin, Tia Burrows, Zekiah Lewis, Emily Illston, Lindsey Pacheco

WEST TEAM: COACH NAQUITA ROBINSON

Jada Samuels, Rebecca Harrison, Jadae Steede-Hill, Gaiya Melakot, Jazae Smith, Gemma Lindsay, DeZarre Place, Siyuanne Hall (Berkeley Institute)
Chloe Barker, Lauren Way, Talae Quinn, Camryn Swan, Victoria Woodward (Bermuda High School)
Charlotte Toogood (Somersfield Academy)

SENIOR BOYS

EAST TEAM: TIM FIGUREIDO


Jaavaid Warren Smith, Keishon Bean, Jahkeylo Burgess, Jahkari Furbert, Darin Woolridge, Kenton Ottley, Jade Morrisey, Jordan Watts, Jomeko Mallory (CedarBridge Academy)
Conor White, Neil Figureido, Tyquann Perinchief, Z’Chai Jennings, Brandon O’Connor, Mateo Isaac, Ashon Hart

WEST TEAM: COACH IRVING ROMAINE

Akeem Johnson, Jamel Amory, Keeron Wilson, Jecoa Thomas, Elijah Darrell, Jaquari Paynter, Deandre Wainwright, Nazigh Spence, Quinaceo Hunt (Berkeley Institute)
Zuhri Burgess (Impact Mentoring Academy)
Nazari Woods, Alex Doyling (Bermuda Institute)
Marcus Brangman, Brian Darling, Zachary Foley, Dylan Pedro, Zaarion Swan (Warwick Academy)
Wednesday, January 18, 2017
BSSF All-Star Teams Announced

IslandStats.com
The Bermuda School Sports Federation kicks off it’s All Star matches with the Primary School Girls, Middle School Girls and Primary School Boys Football matches at the National Sports Center North Fields on Thursday, January 19th.

The Primary School Girls will get things started at 3:30pm. The middle School Girls will follow at 5:00pm with the Primary School Boys finishing things off at 6:30pm.

TEAMS:

PRIMARY SCHOOL GIRLS:

EAST TEAM – COACH NURI LATHAM


Caitlyn Coleman, Brittany Pacheco, Thea Teglegaard (Saltus Grammar School)
Gabrielle Turchiaro, Kaitlyn Burnard, Anabelle Morgan (Bermuda High School)
Amaya Rollins (St. George’s Preparatory)
Samiyah Burgess, Sarai Packwood, Amaya Smith (Northlands Primary School)
Jada McFadden, Tamara Dean, Zen Joseph (Harrington Sound Primary School)
Vintage’ Lightbourne- Thomas (Victor Scott Primary School)

WEST TEAM – COACH DUSTIN FERRIS

Katherine Bean Rosario, Ramiah Brangman, Azra Shakir (West End Primary)
Adriana Argent, Samara Butterfield, Kylie Butterfield (Warwick Academy)
Shirlae Taylor (Heron Bay Primary School)
A’Maya DeRosa, Shayna Patterson (Paget Primary School)
Ni’Asia Pitcher, Zha Lei Looby (Purvis Primary School)
Milahn Powell, Amya Harvey, Quannae Lowe (Port Royal Primary School)
Dominique Brown (Gilbert Institute)

MIDDLE SCHOOL GIRLS:

EAST TEAM: COACH NAQUITA ROBINSON


Abbie Barker, Rose Simmons, Katelyn Madeiros, Lara Backenberg, Taja Williams (Bermuda High School)
Jada Miller, Jahde Simmons, Jahni Simmons, Kenshae Richardson, Satia Burchall (Whitney Institute Middle School)
Christianna Warren (Mount Saint Agnes Academy)
Azare Easton, Sh’nyah Akinstall (Dellwood Middle School)
Terrinae Trott, Shye Blair-Paynter, Nezuri Paynter (Clearwater Middle School)
Myeisha Sharrieff (Somersfield)

WEST TEAM: COACHES TSCHANA WADE AND LESLEY WHITE

Zakhari Turner, Danni Watson, Adia Gibbons, Zakayza Parsons, Asrael Basden (T.N.Tatem Middle School)
Connie Betts, Amber Simons, Tayla Horan, Marion Chevereau, G’Zai Dyer (Warwick Academy)
Kathleen Brown, Selah Tuzo, Koa Goodchild, Emily Hartwig, Sanna Volger (Saltus Grammar School)

PRIMARY SCHOOL BOYS:

EAST TEAM: COACHES: DAVON WADE AND QUINCY ABERDEEN


Jannis Roberts, Ahri Daniels (St. George’s Preparatory School)
Sakani Shawki (St. David’s Primary School)
Gianni Burgess, Jutorre Burgess (Francis Patton Primary School)
Jaidyn Pavia, Miguel Falcao (Harrington Sound Primary School)
Zano Tucker (Northland’s Primary School)
Chance Eve, Paris Robinson (Elliot Primary School)
Ayden Gardener, Aiden Wells, Charlie Lightowler (Somersfield Academy)
Keegan Jones (Mount Saint Agnes Academy)
Rajae Whitter (Prospect Primary)
Matthew Elliot (Somersfield)

WEST TEAM: COACHES RICHARD TODD AND STANTON LEWIS

Enrique Mendes, Jaire Shields (Somerset Primary)
Hayden Dill (Port Royal Primary)
Machai Davis, Machail Hollis, Kush Butler (West Pembroke Primary School)
Bakari Furbert, Cole Packwood, Saciel Ming, Vishan Patton (Saltus Grammar School)
Isaiah Francis, Enoch Joseph (Paget Primary)
Kameron McNeil (Dalton E. Tucker Primary School)
Charlie Thompson, Malachi Henry (Warwick Academy)
Jadae Bruson-Young (Gilbert Institute)
Monday, January 16, 2017
BSSF All-Star Matches

IslandStats.com
The Bermuda School Sports Federation’s All-Star Matches will take place this week at the National Sports Center North Field.

Thursday January 19th

3:30 - Primary Girls
5:00 - Middle Girls
6:30 - Primary Boys

Friday January 20th

4:00 - Middle Boys
5;45 - Senior Girls
7:30 - Senior Boys
Sunday, January 15, 2017
Walsall Announce Butterfield in Bermuda Team

IslandStats.com
Walsall are reporting that Young midfielder Milan Butterfield has received a Bermuda Under 20 call up as he will head to Costa Rica for International Duty.

Butterfield has been called up to represent Bermuda’s Under-20 side as they enter the CONCACAF Championships next month for the first time in the country’s history.

The 18-year old will link up with his fellow countrymen for the competition opener on February 17th. The first stage of the competition comes to a close on 26th February but should Bermuda progress into the latter rounds, Butterfield could be absent from club duty until 5th March.

The 6-foot-4 inch midfielder has been a regular starter for John Ward’s development side this season and has been praised in recent weeks for his rapid rate of progression.

The club would like to wish Milan and Bermuda the best of luck for the competition.
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com