Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Soccer

Home
Soccer Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Standings
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Soccer
Wednesday, August 19, 2020
BFA Announce Nominees for Awards Ceremony

IslandStats.com
The Bermuda Football Association is holding its Annual Awards Ceremony for the 2019/20 season on Saturday, August 29th, 2020.

The ceremony will take place at City Hall, Hamilton at 7:30 p.m.

The Association wishes to announce the nominees for the various awards to be presented at this year’s Awards Ceremony:

Goalkeeper of the Year:

Premier Division:
Ajai Daniels (Devonshire Cougars), Tahj Bell (North Village Rams), Treadwell Gibbons (Dandy Town Hornets)
First Division: Corey Richardson (St David’s), Fredrick Hall (St. George’s Colts), Jaden Mills-Furbert (Devonshire Colts)

Defensive Player of the Year:

Premier Division:
Azendae Furbert (Dandy Town Hornets), Jaylon Bather (Robin Hood), McQuinn Burch (Southampton Rangers)
First Division: Chejon Berkeley (Flanagan’s Onions), Gregory Wade (St. George’s Colts), Terry Foote (Devonshire Colts)

Young Player of the Year:

Premier Division:
Jaizel Smith-DeShields (North Village Rams), Judah Chapman (Dandy Town Hornets), Nathan Rego (Somerset Eagles)
First Division: Jehkelyo Burgess (Devonshire Colts), Lejuan Matthews (Flanagan’s Onions), Tre McCallan (St. George’s Colts)

Most Valuable Player of the Year:

Premier Division:
Marco Warren (PHC Zebras), Seion Darrell (Dandy Town Hornets), Troy Tucker (North Village Rams)
First Division: Chemarl Henry (Devonshire Colts), David Signor, (St. George’s Colts), Jared Peniston (Wolves)

Coach of the Year:

Premier Division:
Dennis Brown (Somerset Trojans), Devarr Boyles (Dandy Town Hornets), Kenny Thompson (North Village Rams)
First Division: Jarreau Hayward (St. George’s Colts), Ray Jones (Devonshire Colts), Vincent Minors Jr. (Wolves)

Highest Goal Scorer:

Premier Division:
Cecoy Robinson (PHC Zebras), Donovan Thompson (X-Roads), Lejuan Sinoms (Robin Hood)
First Division: Chemarl Henry (Devonshire Colts), Senoj Mitchell (Devonshire Colts), Tyree Robinson (Wolves)

Fair Play Team Award:

Premier Division:
North Village Rams, Robin Hood, X-Roads
First Division: Devonshire Colts, Flanagan’s Onions, Wolves Sports Club

Referee Awards:

Youth Referee of the Year:
Emily Cabral, Koa Goodchild, Satia Burchall
Young Referee of the Year: Adriel Charles, Amaury Majors, Mateo Donowa
Referee of the Year: Dwight Jackson, Lloyd Christopher, Tashun Simons
Last 75 Headlines







IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com
 



Sunday, October 18, 2020 - 12:30:00 PM
Sunday, October 18, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 18, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 18, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 18, 2020 - 12:30:00 PM
Sunday, October 18, 2020 - 12:30:00 PM
Saturday, October 17, 2020 - 3:00:00 PM
Saturday, October 17, 2020 - 9:00:00 PM
Tuesday, October 13, 2020 - 9:00:00 PM
Sunday, October 11, 2020 - 12:00:00 PM
Sunday, October 11, 2020 - 12:00:00 PM
Sunday, October 11, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 11, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 11, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 11, 2020 - 12:00:00 PM
Sunday, October 11, 2020 - 5:00:00 PM
Sunday, October 11, 2020 - 12:00:00 PM
Saturday, October 10, 2020 - 9:00:00 PM
Sunday, October 04, 2020 - 12:30:00 PM
Sunday, October 04, 2020 - 12:30:00 PM
Sunday, October 04, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 04, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 04, 2020 - 12:30:00 PM
Sunday, October 04, 2020 - 3:00:00 PM
Sunday, October 04, 2020 - 3:00:00 PM
Saturday, October 03, 2020 - 9:00:00 PM
Wednesday, September 30, 2020 - 7:00:00 PM
Wednesday, September 30, 2020 - 9:00:00 PM
Sunday, September 27, 2020 - 12:30:00 PM
Sunday, September 27, 2020 - 3:00:00 PM