Kristian Muldoon IslandStats.com The AXA Bermuda Squash Racquets Association Club Championships 2018 moved into the Semi-Finals at the Devonshire Club.
The Men’s A Division Final will feature Club President Nick Kyme against Kristian Muldoon, Muldoon advanced to the Final after his opponent John Fletcher retired injured, while Kyme defeated D’Vario Thompson in straight games 11-7, 11-4, 11-4. The Ladies A Division Final will see Rachel Barnes taking on Denise Kyme, Barnes defeated Juliette Ferrari-McComb in straight games 11-6, 11-5, 11-1, but Kyme needed five games to defeat Jayne Craig 5-11, 6-11, 11-7, 14-12, 13-11.
Men’s A Division
07 Kristian Muldoon defeated 11 John Fletcher - Retired Injured
11 11 11 Nick Kyme defeated 07 04 04 D’Vario Thompson
Ladies A Division
11 11 11 Rachel Barnes defeated 06 05 01 Juliette Ferrari-McComb
05 06 11 14 13 Denise Kyme defeated 11 11 07 12 11 Jayne Craig
Men’s Veterans Division
11 11 11 Peter Cooper defeated 04 06 06 Jeff Ingelman
09 11 07 11 11 Bill Dickinson defeated 11 09 11 06 08 Eugene Bothello
Ladies Veterans Division
11 11 11 Jayne Craig defeated 05 05 03 Jen Bielby
07 12 11 11 Denise Kyme defeated 11 10 04 04 Joann Bielby
Men’s B Division
12 07 09 11 11 Alex Whittaker defeated 10 11 11 09 09 Ryan Spencer-Arscott
11 10 11 11 Colin Couper defeated 04 12 09 09 Alex Southern
Ladies B Division
06 11 11 09 11 Shannon Rose-Robinson defeated 11 09 05 11 05 Liana Carrick
Men’s C Division
11 09 11 11 Graham Moss defeated 08 11 08 09 Henrik Knudsen
Men’s A Classic Plate Division
08 05 11 12 11 Hadleigh Farrer defeated 11 11 09 10 05 Anaya Smith
10 11 11 12 Anthony Fellowes defeated 12 04 02 10 Korin Knights
Men’s B Classic Plate Division
11 09 11 10 11 Matthew Elliott defeated 05 11 05 12 07 Alex Whittaker
06 11 05 11 11 Graeme Henderson defeated 11 07 11 07 09 Leith Raw
Men’s B Consolation Plate Division
11 08 11 09 11 Tony Prentice defeated 01 11 08 11 07 Euan Melrose
12 11 11 11 Jeff Ingelman defeated 10 06 13 08 Kyle Thompson
Men’s A Plate Division
11 11 11 Elijah Simmons defeated 08 09 06 Romar Douglas
02 11 11 08 11 Chris Dawson defeated 11 07 03 11 06 Piers Carr
Ladies B Consolation Plate Division
11 13 09 11 Jenifer Bielby defeated 06 11 11 07 Stephanie Eversley
Men’s C Classic Plate Division
11 11 09 11 Paul West defeated 04 04 11 03 Nick Nebard
04 11 11 12 Quintin Venter defeated 11 05 08 10 Ian Fox
Men’s Veterans Consolation Division
11 11 12 Kyle Thompson defeated 04 09 10 Mark Zuill
11 11 11 Adam Hawley defeated 02 07 06 Ricky Spence
Men’s C Consolation Plate Division
11 12 07 05 11 Andrew Cox defeated 04 10 11 11 09 Manjit Varwandkar
09 11 11 11 Matt Gorrell defeated 11 06 06 07 Mark Zuill
|