Rachel Barnes IslandStats.com The My Bermuda House National Squash Championships Finals are set after the Semi-Final night at the Bermuda Squash and Racquets Association Club.
The Men’s and Ladies Final will see the number one and two seeds battle this after all four advanced, three of them won in straight games and one needed a fourth game to advance.
In the Women’s Open Semi-Finals number one seed Rachel Barnes defeated Sarah Nicholson 11-9, 11-9, 11-8 and the number two seed Laura Robinson defeated Jayne Craig 11-4, 11-2, 11-2.
The Men’s Open Semi-Finals saw number one seed Micah Franklin defeat Kristen Johnson 7-11, 11-5, 11-7, 11-4 and number two seed Noah Browne defeated Patrick Foster 11-2, 11-7, 11-8.
Women’s Open Semi-Finals
11 11 11 Rachel Barnes defeated 09 09 08 Sarah Nicholson
11 11 11 Laura Robinson defeated 04 02 02 Jayne Craig
Men’s Open Semi-Finals
07 11 11 11 Micah Franklin defeated 11 05 07 04 Kristen Johnson
11 11 11 Noah Browne defeated 02 07 08 Patrick Foster
Women’s Veterans Semi-Finals
11 11 11 Denise Kyme defeated 05 05 06 Jane Chapman
05 11 11 11 Joann Bielby defeated 11 05 09 08 Jayne Craig
Men’s Veterans Semi-Finals
16 11 11 10 11 Spencer Moss defeated 18 06 03 12 03 Peter Drury
11 09 11 11 Peter Cooper defeated 05 11 08 02 Jeff Ingleman
Men’s Classic Semi-Finals
11 11 11 Piers Carr defeated 07 07 09 Bill Dickinson
11 11 11 Ryan Spencer-Arscott defeated 09 05 07 Arun Kikkeri
Junior Semi-Finals
11 11 11 Andrew Cox defeated 05 07 04 Eli Carpol
11 11 11 Michael Costello defeated 09 05 08 Ethan Rosorea
Women’s Open Plate Semi-Finals
11 09 11 11 Izzy White defeated 08 11 09 07 Jane Chapman
11 11 11 Meagan Jackson defeated 06 08 06 Tiye Williams
Men’s Plate Semi-Finals
11 11 01 07 11 Nazhir Smith defeated 07 05 11 11 09 Jordache Rawson
10 14 11 08 11 Anthony Fellowes defeated 12 12 04 11 09 Stephen Smith
Men’s Veterans Plate Semi-Finals
13 12 11 11 Steven Castree defeated 11 10 13 09 Adam Hawley
11 11 04 11 Patrick Neal defeated 04 08 11 05 Padraic Browne
Men’s Classic Plate Semi-Finals
11 08 11 11 Graeme Henderson defeated 09 11 07 07 Lincoln Wahl
11 06 11 14 Tom Gridley defeated 06 11 06 12 Andrew Bonner
|