Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Squash

Home
Squash Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Squash
Wednesday, October 25, 2017
Bermuda RUBiS Graded 2017 Tournament Day 2

Sabrina Lowther & Shannon Rose
IslandStats.com
The RUBiS Graded Squash Tournament continued inside the Bermuda Squash and Racquets Association Club.

All four top seeds in the A Division advanced to the Semi-Finals.

Micah Franklin the number one seed defeated Stephen Smith in straight games 11-7, 11-4, 11-6, while DíVario Thompson defeated Taylor Carrick 11-4, 11-8, 11-6. Kristen Johnson defeated Mel Caines 11-8,11-4, 11-5 and Patrick Foster defeated Hadleigh Farrer 11-3, 11-13, 11-6, 11-5.

A Division

11 11 11 Micah Franklin
defeated
07 04 06 Stephen Smith

11 11 11 DíVario Thompson defeated
04 08 06 Taylor Carrick

11 11 11 Kristen Johnson defeated
08 04 05 Mel Caines

11 11 11 11 Patrick Foster defeated
03 13 06 05 Hadleigh Farrer

B Division

11 11 11 Romar Douglas
defeated
02 07 04 Bill Dickinson

11 11 11 Anthony White defeated
05 01 07 Susie Lacey

11 11 11 11 Tony Muldoon defeated
04 09 13 04 Jan Brewer

13 11 04 11 Mark James defeated
11 09 11 05 Eugene Bothello

B Division Plate

11 11 03 12 Nick Leach
defeated
05 08 11 10 Jason Kyme

11 11 11 Podge Browne defeated
07 05 08 Alex Adelsberg

11 12 11 John Stout defeated
05 10 06 Ricky Spence

C Division

11 11 06 11 Meagan Jackson
defeated
07 07 11 09 Joann Bielby

15 11 08 11 Nasri Toutoungi defeated
13 08 11 03 Denise Kyme

11 09 11 11 Greg Fitzgerald defeated
08 11 09 05 Leith Raw

14 11 07 06 11 Jayne Craig defeated
12 06 11 11 07 Sarah Nicholson

C Division Plate

13 11 09 14 Bill Sura
defeated
11 03 11 12 Kevin Gillespie

10 11 11 11 15 Kurt Thomas defeated
12 07 08 07 13 Andrew Bonner

11 11 11 Kyle Thompson defeated
07 03 04 Jane Chapman

D Division

11 11 11 Daniel Ringer
defeated
07 07 05 Mark Zuill

13 11 07 11 Graham Moss defeated
11 05 11 05 Thilak Rathnayake

11 12 11 Geoffrey Redmond defeated
06 10 09 Nick Nebard

08 11 11 11 Nick Barrett defeated
11 09 09 09 Paul West

D Division Plate

11 11 11 Izzy White
defeated
05 06 06 Ariana Lowther

11 14 11 Kimberley McKeown defeated
06 12 08 Caroline Komposch

11 11 11 Sabrina Lowther defeated
09 01 07 Shannon Rose

11 11 11 Manjit Varwandkar defeated
07 08 06 Jen Bielby



Junior Division


11 11 11 Daniel Ringer
defeated
07 08 01 Owen Roserea

11 11 11 Ariana Lowther defeated
02 05 04 Tyler Komposch

11 11 11 Tom Peckett defeated
05 04 04 Hailey Moss

11 11 11 Mike Costello defeated
03 07 07 Andrew Cox

11 11 11 Graham Moss defeated
03 05 07 Sabrina Lowther

07 11 11 07 11 Ethan Roserea defeated
11 07 03 11 08 Neil Varwandkar

11 11 11 Izzy White defeated
02 07 02 Gabby Turchiaro

11 09 11 11 Peter Redmond defeated
04 11 07 05 Cole Kimberley

07 11 11 11 Tyler Komposch defeated
11 04 03 05 Owen Roserea

07 11 11 11 Tom Peckett defeated
11 06 02 01 Mike Costello

11 12 11 Daniel Ringer defeated
05 10 06 Ariana Lowther

11 11 11 Hailey Moss defeated
01 06 09 Andrew Cox

11 11 11 Sabrina Lowther defeated
05 03 08 Cole Kimberley

11 11 11 Izzy White defeated
01 01 01 Ethan Roserea

11 13 11 Graham Moss defeated
03 11 08 Peter Redmond

11 09 11 11 Neil Varwandkar defeated
05 11 03 07 Gabrielle Turchiaro

 
 
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com