Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Squash

Home
Squash Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Squash
Thursday, October 20, 2016
RUBiS Graded Squash Tournament 2016 Day Three

Foster (left) and Johnson (right) battled
IslandStats.com
It was Semi-Final night of the RUBiS Graded Squash Tournament at the Bermuda Squash and Racquets Association Club.

The A Grade Final will feature Micah Franklin and Kristen Johnson following their Semi-Final wins over John Fletcher and Patrick Foster. Franklin defeated Fletcher in four games 6-11, 11-4, 11-6, 11-3, while Johnson defeated Foster 11-3, 12-10, 13-11.

The B Grade Final will see a youngsters and a veteran do battle, young Taylor Carrick defeated his Semi-Final opponent Anaya Smith 11-7, 11-4, 11-4, while veteran Richard Brewer defeated Jan Brewer in the other Semi-Final 12-10, 11-7, 5-11, 11-6.

A Grade

06 11 11 11 Micah Franklin
defeated
11 04 06 03 John Fletcher

11 12 13 Kristen Johnson defeated
03 10 11 Patrick Foster

B Grade

11 11 11 Taylor Carrick
defeated
07 04 04 Anaya Smith

12 11 05 11 Richard Brewer defeated
10 07 11 06 Jan Brewer

C Grade

11 11 08 11 Charlie Riker
defeated
09 07 11 09 Bruce Robinson

11 16 04 04 11 Pat Neal defeated
08 14 11 11 09 Susie Lacey

D Grade

11 11 11 Ricky Spence
defeated
05 07 05 Matthew Ringer

E Grade

11 10 11 12 Kurt Thomas
defeated
06 12 09 10 Ian Fox

11 11 04 09 11 Matthew Ingleman defeated
08 06 11 11 08 Florin Radu

F Grade

11 11 11 Siobhan Rose
defeated
07 04 08 Jenifer Bielby

11 11 13 Liana Carrick defeated
07 07 11 Shannon Rose-Robinson

Junior Grade

11 11 08 11 Graham Moss
defeated
06 06 11 09 Alex Southern

11 11 11 Daniel Ringer defeated
04 09 09 Izzy White

A Plate

11 14 11 Hadleigh Farrer
defeated
07 12 13 Nahzir Smith

09 11 11 11 11 Dívario Thompson defeated
11 13 08 05 07 Korin Knights

B Plate

11 11 10 08 11 Jacques DeVerteuil
defeated
06 09 12 11 07 Malcolm Woodley

11 11 11 Matt Davies defeated
04 04 06 Colin Couper

11 11 11 Dylan Pratt defeated
05 00 06 Jacques DeVerteuil

C Plate

12 11 11 11 Sarah Nicholson
defeated
14 07 07 05 Jayne Craig

11 09 08 11 08 Jamie Ball defeated
06 11 11 08 11 Tom Gridley

D Plate

11 08 11 11 Gary Ince
defeated
08 11 04 07 Aaron Smith

11 08 11 12 Kyle Thompson defeated
09 11 07 10 Gary Levon

E Plate

11 09 11 13 Thilak Rathnayake
defeated
06 11 05 11 Brad Tatum

F Plate

11 11 11 Caroline Komposch
defeated
07 03 07 Stephanie Eversley

11 05 12 12 Lytesha Loving defeated
08 11 10 10 Kathy Rossitter

Junior Plate

09 05 11 11 11 Tyler Komposch
defeated
11 11 07 02 08 Nicky Southern

11 11 11 Andrew Cox defeated
06 02 05 Gabrielle Turchiaro
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com