Home Video Gallery Contact Us Advertise Here
IslandStats.com RSS Feed
Loading
Squash

Home
Squash Home
Schedules
Current Scores
Historical Scores
Photo Gallery
Related Links
Contact Us
Advertise
 
IslandStats.com RSS Feed

 

Squash
Tuesday, October 18, 2016
RUBiS Graded Squash Tournament 2016 Day One

IslandStats.com
Day 1 of the RUBiS Graded Squash Tournament saw a full slate of action at the Bermuda Squash and Racquets Association Club.

Grade A favorite Micah Franklin advanced with a straight game victory 11-3, 11-7, 11-7 over Nazhir Smith, while Patrick Foster recorded a straight games win over Korin Knights 11-5, 11-2, 11-7.

Four Grade B Division matches needed five games to decide a winner, Anaya Smith defeated Tony Muldoon 11-9, 14-16, 10-12, 11-8, 11-9, Arun Kikkeri defeated Dylan Pratt 11-8, 8-11, 8-11, 11-5, 11-9, Colin Alexander defeated Jacques DeVerteuil 6-11, 11-9, 11-8, 11-13, 11-3 and Jan Brewer defeated Malcolm Woodley 11-7, 7-11, 12-10, 4-11, 11-8.

A Grade Division

11 11 11 Micah Franklin
defeated
03 07 07 Nazhir Smith

11 11 11 Patrick Foster defeated
05 02 07 Korin Knights

11 11 11 Adam Shields defeated
05 05 09 Chris Dawson

11 11 13 Jason Shrubb defeated
08 03 11 Spencer Moss

11 11 11 John Fletcher defeated
06 06 05 Haleigh Farrer

11 11 11 Kristian Muldoon defeated
04 09 07 DíVario Thompson

11 11 11 Anthony Fellowes defeated
07 03 09 Anthony White

B Grade Division

11 11 11 Taylor Carrick
defeated
08 06 08 Alex Adelsberg

11 14 10 11 11 Anaya Smith defeated
09 16 12 08 09 Tony Muldoon

11 11 11 Mark James defeated
05 07 08 Matt Davies

12 11 11 Rhys Puddy defeated
10 05 09 Colin Couper

11 08 08 11 11 Arun Kikkeri defeated
08 11 11 05 09 Dylan Pratt

06 11 11 11 11 Colin Alexander defeated
11 09 08 13 03 Jacques DeVerteuil

11 07 12 04 11 Jan Brewer defeated
07 11 10 11 08 Malcolm Woodley

11 11 12 Richard Brewer defeated
06 09 10 Adam Hawley 11-6, 11-9, 12-10

C Grade Division

11 11 11 Jordan Amaral
defeated
01 08 09 Christina Sgobba

11 11 08 11 11 Romar Douglas defeated
13 05 11 07 07 Jeff Ingleman

11 11 11 Susie Lacey defeated
05 03 09 Tom Gridley

05 11 11 11 Patrick Neal defeated
11 08 02 05 Jamie Ball

11 11 11 Tony Riker defeated
05 07 04 Grace Edy

11 11 07 11 12 Bruce Robinson defeated
05 03 11 13 10 Sarah Nicholason

11 11 11 Charlie Riker defeated
03 08 05 Jayne Craig

D Grade Division

11 11 11 Suzanne Rose
defeated
06 08 06 Aaron Smith

11 11 11 Matthew Ringer defeated
09 07 09 Kyle Thompson

02 08 11 11 11 Kevin Gillespie defeated
11 11 08 07 06 Gary Ince

11 11 14 Ricky Spence defeated
09 03 12 Brian Amaro 11-9, 11-3, 14-12

E Grade Division

11 11 06 09 11 Matthew Ingleman
defeated
08 07 11 11 07 Thilak Rathnayake

11 10 11 05 11 Florin Radu defeated
07 12 05 11 04 Brad Tatum

09 14 11 11 Ian Fox defeated
11 12 08 04 Manjit Verwandakar

F Grade Division

11 11 14 Jessica Rowe
defeated
08 04 12 Kathy Rossiter 11-8, 11-4, 14-12

Junior Grade Division

11 11 11 Morgan Rossitter
defeated
08 08 07 Gabrielle Turchiaro

10 11 11 11 11 Hailey Moss defeated
12 08 08 13 06 Andrew Cox

 
 
Last 75 Headlines




IslandStats.com - Bermuda's Online Sports Source
 
© Copyright IslandStats.com